Spreading bar

In stock
Code: 407
Brand: ProSHOWto
€58,70 €48,51 excl. VAT
Category: Aerial Acrobatic
Weight: 3 kg

Spreading bar

The product is usable in multiple ways. You can rig it as a simple trapeze by the two permanent carabines, as a spreading/fixing bar for a trapeze ropes or a hammock set.

 

Single trapeze 

Simple and financally accesible trapeze. This variant does not fit all the aerial trapeze trick scale - several tricks and posisions include wrapping and twisting of the trapeze ropes over your body parts. Since this trapeze version does not cover the carabines with ropes

We recommend this combination:

1 x trapeze spreading bar

2 x climbing loop

2 x carabine

 

Spreading bar for trapeze

You can use the bar as espansion in a case you have only one rigging point. It sets the width of the trapeze ropes as well as it prevents twisting in a case the ropes are long.

In the picture you can see short trapeze rope - the lenght is only a sample. 

We recommend this combination:

1x spreading bar

3x carabine

2x climbing loop

Classic static trapeze of your choice. 

 

Hammock for aerial yoga

In the set III of our product Aerial Hammock we use the spreading bar to set comfortable width of the aerial hammock. The use is similar to the Trapeze version. 

We recommend this combination:

1x spreading bar

2x climbing loop 60cm

2x climbing loop 80cm

hammock

 

ProSHOWto je jednou z obchodních značek firmy Vystrčil s.r.o. Značka zahrnuje stále se rozšiřující sortiment produktů určených převážně pro cirkusovou zájmovou, ale i profesionální činnost, avšak nevylučuje ani klasické sportovní využití.

Vývoj a test produktů výrobní značky ProSHOWto je prováděn ve spolupráci s profesionálním vedením, trenéry a artisty cirkusu LeGrando. Díky této spolupráci vznikají kvalitní produkty využitelné v širokém cirkusovém a sportovně-zábavném spektru.

 

Back shopping
Trustpilot